Izazovi u digitalnoj eri: Kako unaprediti mentalno zdravlje

Student koji ima problem

Da li ti se nekad desilo da nesvesno provodiš sate skrolujući društvene mreže, dok umor i stres postaju sve izraženiji? U današnjem digitalnom dobu, gde je sve nadohvat ruke – od informacija i zabave do posla i komunikacije – pronalaženje balansa između obaveza i očuvanja mentalnog zdravlja postaje ozbiljan izazov

Iako tehnologija donosi brojne prednosti, ona istovremeno nameće pritiske, posebno tvojoj generaciji koja pokušava da uskladi obrazovanje, društveni život i težnju ka finansijskoj nezavisnosti. Kako pronaći balans i sačuvati mentalno zdravlje u ovom brzom svetu? Izdvajamo nekoliko praktičnih saveta.

1. Ograniči korišćenje tehnologije

Stalna dostupnost može da dovede do iscrpljenosti. Postavi ograničenje za vreme koje provodiš na telefonu i društvenim mrežama. Na primer, nemoj da koristiš telefon tokom obroka, neposredno pre spavanja ili dok učiš. Ova praksa može da poboljša fokus i smanji stres. Digitalni detoks nije trend, već potreba.

Student sa mobilnim telefonom

2. Neguj kvalitetnu komunikaciju

Digitalna komunikacija je brza i praktična, ali ništa ne može da zameni razgovor licem u lice. Pokušaj da se redovno viđaš s prijateljima, porodicom ili sa bilo kim ko može da pomogne kada imaš naporan period. Osećaj povezanosti s ljudima i podrška koju ti pružaju uvek pomažu u očuvanju mentalnog zdravlja. Ako osećaš da ti je potrebna dodatna podrška, razgovor sa psihoterapeutom ili psihologom savetnikom uvek je dobra opcija.

3. Nauči da prepoznaš stres

Stalna obaveštenja, poruke i pritisak da budeš dostupan/na mogu da izazovu osećaj preopterećenja. Kada osetiš da te previše obaveza i ljudi preplavljuje, napravi pauzu i fokusiraj se na aktivnosti koje te opuštaju – šetnju, gledanje omiljene serije, vežbanje ili hobi.

Studentkinja sa laptopom

4. Ok je potražiti pomoć

Ako isprobaš sve metode da se osećaš bolje i vidiš da poboljšanje ne dolazi, skroz je u redu da potražiš pomoć. Dajemo ti nekoliko predloga, a odlična vest je da su ove opcije besplatne i namenjene mladim ljudima.

* Cezam – Savetovalište za mlade od 13 do 30 godina, nalazi se u Resavskoj 22, a od skoro imaju i online termine koje možeš da zakažeš radnim danima putem sajta.

* Psihološko savetovalište Doma omladine Beograda – Online razgovori sa psihologom, koje možeš da zakažeš putem sajta u terminima - ponedeljak od 15:30 do 18:30, utorak od 9:30 do 12:30 i četvrtak od 14:30 do 17:30h.

* Pričajmo o tome – Online savetovanje za studente sa teritorije Republike Srbije, a razgovor možeš da zakažeš putem njihovog sajta.

5. Organizuj aktivnosti tako da zadržiš fleksibilnost

Važno je da pronađeš vreme za sebe i organizuješ dnevne aktivnosti uz dovoljno fleksibilnosti. Viđaj se sa prijateljima onoliko koliko ti prija, preuzmi onoliko obaveza koliko ti vreme dozvoljava i oseti kada je momenat da napraviš pauzu.

Ako radiš tokom studija, nastoji da pronađeš poslove koji neće ugroziti tvoj raspored ili te iscrpljivati. Znaj da ti Mjob omogućava jednostavno pronalaženje fleksibilnih poslova putem mobilne aplikacije ili Viber zajednice. Možeš da odabereš poslove koji se uklapaju u tvoj ritam i obaveze, birajući part-time poslove sa fleksibilnim radnim vremenom.

Kalendar sa studentskim obavezama

Imaj na umu da digitalno doba treba da bude prilika, a ne prepreka. Jednako je važno da vodiš računa o svom mentalnom zdravlju koliko i o fizičkom, da naučiš da prepoznaš stres i zatražiš podršku kada je to neophodno.

Seti se, tvoja mentalna snaga je tvoje najveće bogatstvo – neguj je, usmeravaj pažnju na ono što te ispunjava i stvaraj život po svojim pravilima.

Datum izdavanja: 28. новембар 2024.