Ukoliko se pitaš kako da uskladiš svoje obaveze ako imaš posao i studiraš, na pravom si mestu! Možda ti ovo deluje kao težak zadatak, ali uz pravu organizaciju i resurse, to može postati tvoj adut za uspeh.
Postoje mnoge prednosti kada radiš dok studiraš. Na taj način možeš sebi da obezbediš kul putovanja sa društvom, novi telefon, kao i odeću u trendu. Uz to, radno iskustvo koje stičeš tokom studiranja može ti pružiti veliku prednost kada jednom završiš fakultet i počneš da tražiš posao u svojoj struci. Međutim, ključ uspeha je u tome da pronađeš balans i efikasno upravljaš vremenom kako bi i studiranje i rad išli ruku pod ruku.
1. Organizacija je ključ
Prvi korak u uspešnom balansiranju posla i studiranja je dobra organizacija. Kreiraj nedeljni plan koji uključuje sve tvoje obaveze - i fakultetske i radne.
Koristi aplikacije za planiranje kao što su Google kalendar ili aplikacije za beleške koje ti mogu pomoći da pratiš rokove, ispite, smene na poslu i slobodno vreme. Planiranje unapred može da spreči ili barem smanji stres i omogući ti da vidiš kada možeš da se posvetiš učenju između posla.
2. Pronađi fleksibilan posao
Jedan od najvećih izazova sa kojima se suočavaju studenti koji rade je pronalaženje posla koji im omogućava fleksibilnost u rasporedu. Mjob, kao jedina digitalna omladinska zadruga u Srbiji, nudi veliki izbor poslova koji se lako mogu uskladiti sa tvojim fakultetskim obavezama. Mnogi od tih poslova su honorarni ili na pola radnog vremena, što znači da možeš da biraš kada i koliko želiš da radiš.
Fleksibilnost je veoma važna kako bi mogao/la da se posvetiš učenju kada ti je to najpotrebnije, na primer pred kolokvijume i ispitne rokove.
3. Uči efikasno
Kada se zaposliš, svaki minut slobodnog vremena postaje dragocen. Zato nema mesta za razvlačenje i odlaganje, već je potrebno da učiš pametno i efikasno. Sada kada znaš da nemaš svaki dan u nedelji ili po ceo dan na raspolaganju, iskoristi vreme za učenje na najbolji način.
Predlog je da koristiš tehnike učenja koje ti daju najbolje rezultate u odnosu na predmet i gradivo, kao i da odrediš kojim danima ćeš da pređeš određena pitanja i oblasti. Takođe, uvek traži način da spojiš teoriju sa praksom - ako tvoj posao ima veze sa tvojim studijama, pokušaj da primeniš ono što učiš u realnim situacijama na poslu.
4. Postavi prioritete
Neće svaka nedelja biti ista. Ponekad ćeš morati da posvetiš više vremena studiranju, posebno tokom ispitnih rokova, dok će u drugim periodima posao možda biti u fokusu. Nauči da postaviš prioritete i budeš fleksibilan/a. Ako osetiš da posao ometa tvoje studiranje, razmisli o tome da privremeno smanjiš broj radnih sati ili zatražiš slobodne dane kako bi se pripremio/la za kolikvijum ili ispit.
5. Budi u toku
Dali smo ti dobre savete, ali se sigurno pitaš odakle da kreneš! Mjob omladinska zadruga ima veliki broj oglasa i zato je vrlo lako da nađeš posao za studente baš po svojoj meri. Pored sajta, društvenih mreža i aplikacije, kreirali smo i Mjob Viber zajednicu - mesto gde naši regruteri redovno objavljuju aktuelne oglase, tako da možeš brzo i jednostavno pronaći posao koji odgovara tvojim potrebama i rasporedu. Pridruži se zajednici, ostani u toku i pronađi posao koji ti omogućava da studiraš bez stresa!
Zaključak je jasan – uz dobru organizaciju, fleksibilne sate i smene, kao i pravi odabir posla za tebe, moguće je balansirati između posla i studiranja. Otkrij mogućnosti koje ti Mjob nudi i osiguraj sebi finansijsku stabilnost, bez zapostavljanja svog obrazovanja.